10 برتر – بهترین بازیهای وسترنی تاریخ

وسترن در معنای کلی تنها به معنای غرب وحشی، کابوی ها و کلانترهای فاسد نیست. وسترن یعنی انتقام، یعنی دوئل بین دو خیر و شر، یعنی شهرک های خاک گرفته یعنی مولفه ای که هنوز هم در سینمای جهان از آن استفاده می شود، حتی اگر کارگردان ها و تهیه کنندگان دیگر جرئت ساخت یک فیلم وسترن استخوان‌دار را نداشته باشند. در چنین شرایطی، صنعت بازی بستر مناسبی را برای گاوچران هایی با گذشته ای سیاه فراهم کرده که می خواهند با برقراری عدالت، وجدان خود را آسوده کنند. تاریخچه بازی های وسترن به سال های دور باز می گردد. در این مقاله شما را با 10 بازی برتر وسترن صنعت بازی آشنا خواهیم کرد.

 

10. Gun. Smoke 1984

شاید باورش سخت باشد، اما اگر G.S (Gun. Smoke) نبود مخاطبان هیچ وقت نمی توانستند عنوان فوق العاده ای مثل Red Dead Redemption را تجربه کنند. این بازی را می توان اولین ساخته مشهور صنعت بازی های ویدیویی در ژانر وسترن دانست که کپکام آن را برای دستگاه های آرکید طراحی منتشر کرد. G.S در دوران اوج محبوبیت دستگاه های آرکید توسط سازنده مشهور ژاپنی یعنی یوشیکی اوکاموتو ساخته شد. اوکاموتو برای ساخت ساخت این بازی از بازی محبوب Commando الهام گرفت.

علاوه بر سرعت بالای گیم پلی، شاید اصلی نکته این بازی استفاده از سنگر گیری بود، آن هم 21 سال قبل از انتشار عناوین شوتر سوم شخص مثل Gears of War. او کاموتو سیستم سنگر گیری را طوری طراحی کرده بود که کاربر در زمان هایی که صفحه پر از دشمن می شد، به پشت آن ها حرکت کند و از تیر دشمنان در امان بماند. سال ها بعد، کپکام برای طراحی بازی جدید خودش به نام «Red Dead Revolver» از این عنوان الهام گرفت، هر چند در سال 2002 (1381) ساخت این بازی متوقف شد و مدتی بعد هم راکستار تمامی امتیاز و بازی نیمه کاره را از شرکت ژاپنی خریداری کرد.

 

9. Sunset Riders 1991 

بعد از ورود به عصر سه بعدی و محبوب شدن بازی های شوتر اول شخص (FPS) مخاطبان به دنبال عنوانی بودند ک غرب وحشی را به تصویر بکشند و «Outlaws» دقیقا در چنین برهه ای برای کامپیوترهای شخصی عرضه شد. مسئولیت ساخت این بازی برعهده همان تیمی در استودیوی «هنرهای لوکاس» بود که پیش از آن عنوان جذاب Star Wars: Dark Forces را طراحی کرده بودند. هر دو بازی، اول شخص بودند و ضمنا هر دوی آن ها از موتور گرافیکی Jedi engine بهره می بردند، با این تفاوت که گرافیک Outlaws از برادر ناتنی اش یک سر و گردن بالاتر بود. از طرفی، ظاهر و مکانیک های شوتینگ بازی به شدت به شاهکارهای id یعنی Doom و Quake شباهت داشتند.
برخلاف دیگر بازی های وسترنی که بازار تا ان روز به خود دیده بود، Outlaws علاوه بر گیم پلی، به شدت روی داستان و موسیقی متمرکز بود. قصه بازی حول محور کلانتری به نام «جیمز اندرسون» بود که در بازگشت از یک سفر کاری با جنازه نیمه جان همسرش رو به رو می شود. همسر اندرسون در آخرین لحظات زندگی اش به قهرمان داستان می گوید که آدم بدها دخترش را دزدیده اند و از این نقطه بود که بازی آغاز می شد. برای تمامی میان پرده های بازی، انیمیشنی جداگانه ساخته شده بود، همراه با موسیقی بی نظیر «کلینت باجاکیان» (Clint Bajakian) و نماهایی که تا پیش از آن تنها در فیلم های درجه یک وسترن قابل مشاهده بودند.
8. Desperados: Wanted Dead or Alive
وقتی «دسپرادوس» در سال 2001 (1380) روانه بازار شد، مخاطبان و منتقدان حسابی تحویلش گرفتند. این بازی که اتفاقا طی دوره ای در کشورمان همه به محبوبیت بالایی رسید، تفاوت های فراوانی بادیگر عناوین وسترنی داشت که تا آن روز عرضه شده بودند. تا پیش از آن، تمامی بازی های این ژانر به سبک فیلم های اسپاگتی وسترن، درباره قهرمانی بود که یک تنه یا با کمک دوستانش، لشگری از دشمنان را قلع و قمع می کرد، اما دسپرادوس عنوانی استراتژی/ مخفی کاری بود که باید با صبر و حوصله فراوان آن را دنبال می کردید.
کلیت گیم پلی بسیار به «کماندوز» شباهت داشت و شما کنترل تیمی متشکل از شش نفر را برعهده می گرفتید که هرکدام از یک یا چند ویژگی منحصر به فرد بهره می بردند. داستان بازی در سال 1881 (1260) و در نیومکزیکو جریان داشت؛ جایی که گروهی خبیث با نام «آل دیابلو» به راحتی از تمامی قطارها دزدی می کردند تا این که مدیران شرکت «Twinnings & Co» با ارائه پیشنهادی وسوسه انگیز به جان اعضای این گروه افتادند. 15 هزار دلار، پاداش کسی بود که بتواند یک بار برای همیشه به کابوس آل دیابلو پایان دهد. «جان کوپر»، شخصیت اصلی بازی، با قبول این پیشنهاد گروهی از دوستان مورد اعتمادش را دور خود جمع می کند و به نبرد آل دیابلو می رود.
7. Outlaws 1997
با ورود به عصر سه بعدی و محبوب شدن بازی های شوتر اول شخص (FPS) مخاطبان به دنبال عنوانی بودند ک غرب وحشی را به تصویر بکشند و «Outlaws» دقیقا در چنین برهه ای برای کامپیوترهای شخصی عرضه شد. مسئولیت ساخت این بازی برعهده همان تیمی در استودیوی «هنرهای لوکاس» بود که پیش از آن عنوان جذاب «Star Wars: Dark Forces» را طراحی کرده بودند. هر دو بازی، اول شخص بودند و ضمنا هر دوی آن ها از موتور گرافیکی «Jedi engine» بهره می بردند، با این تفاوت که گرافیک Outlaws از برادر ناتنی اش یک سر و گردن بالاتر بود. از طرفی، ظاهر و مکانیک های شوتینگ بازی به شدت به شاهکارهای «id» یعنی «Doom» و «Quake» شباهت داشتند.
برخلاف دیگر بازی های وسترنی که بازار تا ان روز به خود دیده بود، Outlaws علاوه بر گیم پلی، به شدت روی داستان و موسیقی متمرکز بود. قصه بازی حول محور کلانتری به نام «جیمز اندرسون» بود که در بازگشت از یک سفر کاری با جنازه نیمه جان همسرش رو به رو می شود. همسر اندرسون در آخرین لحظات زندگی اش به قهرمان داستان می گوید که آدم بدها دخترش را دزدیده اند و از این نقطه بود که بازی آغاز می شد.
6. Gun 2005
یکی از متفاوت ترین ساخته های استودیوی «Neversoft» که دقیقا یک سال پس از Red Dead Revolver وارد بازار شد و به نوعی رقیب مستقیم ساخته جدید راکستار بود. دو بازی، شباهت های فراوانی به یکدیگر داشتند، از تم اصلی داستان که درباره انتقام بود گرفته تا نمای سوم شخص و طراحی محیط. البته حسن بزرگ «Gun»، محیط Open World آن بود که علاوه بر ماموریت های اصلی به شما اجازه می داد تا ماموریت های جانبی را هم تکمیل کنید. محیط بازی برای اثری در سال 2005 (1384) بسیار غنی بود و می توانستید با گشت و گذار در محیط، حیوانات مختلف  از جمله بوفالو و اسب های وحشی را شکار کنید. این ویژگی ها آن قدر تاثیرگذار بودند که راکستار بعدها در «Red Dead Redemption» هم از آن ها استفاده کرد.
«کولتون وایت»، شخصیت اصلی بازی در همان ابتدای قصه پدرش «ند» را از دست می دهد، هر چند در لحظات آخر، ند به او می گوید که کولتون پسر واقعی اش نیست و او باید به دنبال حقیقت بگردد. در ادامه، سفر اودیسه وار کولتون، او را با حقایقی از گذشته اش آشنا می کرد که برای هر مخاطب آثار وسترن می توانست جذاب باشد.
5. DarkWatch 2005
کی از بزرگ ترین حسرت های دارندگان پلی استیشن 2، نبود بازی های شوتر اول شخص مهیج بود، آن هم در حالی که گیمرها به ایکس باکس به دلیل تعدد عناوین FPS لقب «شوتر باکس» داده بودند. «DW» (Dark Watch) جزء معدود شوترهای اول شخص با کیفیت کنسول نسل ششمی «سونی» بود که توانست حس واقعی یک Run & Gun ناب را به مخاطبان منتقل کند. این بازی، تلفیقی از آثار وسترن، علمی- تخیلی و ترسناک بود که در آهن، پا جای پای «جریکو کراس» می گذاشتید؛
مجرمی که در همان ابتدای کار به اجبار و از سر ناچاری به گروه سری «دارک واچ» می پیوست. این گروه، قرن ها وظیفه محافظت از انسان ها در مقابل شیاطین را برعهده داشت و کراس هم به عنوان عضو تازه وارد باید به نبرد هیولاها، خون آشام ها و دیگر شیاطین می رفت. DW شباهت بی اندازه ای به «دووم» داشت و با الهام از سیستم کنترل «هیلو» به شوتر مهیجی برای دارندگان پلی استیشن 2 مبدل شد. البته استودیوی «High Moon» برای اولین بازی خودش از عناوین مشهور فراوانی الهام گرفت.
4. Call of Juarez Bound in Blood
قسمت اول بازی « Call of Juarez» با وجود باگ های آزاردهنده و پورت نه چندان فوق العاده نسخه ایکس باکس 360، خیلی زود به یکی باز بازی های محبوب وسترن تبدیل شد. استفاده از دو کاراکتر با توانایی های مختلف، شخصیت پردازی مناسب، دیالوگ های کم نظیر کاراکتری «ری مک کال» و گیم پلی خوب از جمله دلایل این محبوبیت بودند، اما این (BiB) « Bound in Blood» بود که باعث شکوفایی مجموعه Call of Juarez شد. داستان بازی، سال ها قبل از شماره نخست و در زمان جنگ داخلی ایالات متحده آمریکا جریان داشت. دو برادر مک کال یعنی ری و توماس از ارتش جمهوریخواه ها فرار کرده بودند تا خانواده خود را نجات دهند. برخلاف شماره نخست، در این بازی هر دو کاراکتر توانایی کار با سلاح را داشتند، هر چند تفاوت های جزئی بین آن ها وجود داشت.
نکته جالب این که بازی، شما را مجبور به استفاده از کاراکترها نمی کرد و در ابتدای هر مرحله می توانستید بین ری و توماس یکی را انتخاب کنید. گیم پلی بازی هم به لطف تیراندازی جذاب، استفاده از Bullet Time، دوئل های جذاب و گرافیک چشمنواز در سطح بالایی قرار داشت. BiB، نه تنها نمرات بسیار خوب از منتقدان گرفت، بلکه به لطف پورت خوب، کاربران کنسول ها را به خود جذب کرد
3. Red Steel 2 2010
« Red Steel» از عناوین لانچ کنسول Wii (بازی هایی که همزمان با عرضه کنسول های جدید در اختیار مخاطبان قرار می گیرند، بود که با تبلیغات فراوان روانه بازار شد، اما به دلیل مشکلات فراوان مانند باگ های پرشمار، کنترلر بد و گرافیک ضعیف، با واکنش های منفی فراوانی همراه شد. قسمت دوم اما، نه تنها تمامی کاستی های شماره نخست را جبران کرد، بلکه یکی از بازی های ساختارشکن نسل هفتم نام گرفت. این بازی تلفیقی از آثار وسترن و فیلم های سامورایی بود که به دلیل استفاده از کنترل های Motion Plus «نینتندو» از دقت ضربات بالایی بهره می برد.
از طراحی محیط و شخصیت گرفته تا دشمنان، همگی مخلوطی از دو فرهنگ شرقی و غربی بودند که این موضوع تا به امروز در کمتر بازی ای مشاهده شده است. شخصیت اصلی بازی به سبک سه گانه «سرجیو لئونه»، قهرمانی بی نام از قبیل «کاساراگی» (Kusagari Clan) بود که به وسیله گروه بی رحمی به نام «جکال» تا سرحد مرگ کتک می خورد، اما در نهایت جان سالم به در می برد تا انتقام قبیله خود را از اعضای این گروه خبیث بگیرد. استفاده همزمان از کاتانا (شمشیرها سامورایی ها) و اسلحه و دقت بالای Motion Plus باعث شد تا گیم پلی بازی به یکی از جذاب ترین عناوین انحصاری Wii مبدل شود.
2. Red Dead Redemption 2010
از Red Dead Redemption میتوان به عنوان یکی از بهترین عناوین وسترن و یکی از بهترین بایهای نسل هفتم یاد کرد، RDR برخلاف Revolver، عنوانی خطی نبود و با اثری Open World سر و کار داشتیم که بسیار زنده بود. محیط وسیع، شخصیت پردازی بی نقص، تنوع بالای ماموریت ها، تعداد زیادی ماموریت جانبی و مینی گیم، مکانیک Dead Eye که در حقیقت نمونه تکمیل شده Bullet Time بود و صدها ویژگی دیگر، باعث شد تا RDR جای هیچ حرف و حدیثی را باقی نگذارد. این بازی با متوسط نمره 95 توانست جوایز فراوانی را از سایت ها و نشریات مختلف دریافت کند و از طرف سایت های مشهوری همچون گیم اسپات، گیم اسپای و CVG برنده جایزه بهترین بازی سال شد.
1. Red Dead Redemption 2 2018
و حالا می رسیم به عنوان نخست فهرست بازی ای که نه تنها بهترین ساخته صنعت بازی در بین آثار وسترن است، بلکه می توان آن را در فهرست بهترین بازی های تاریخ هم قرار دارد. RDR 2  تقریبا در هر بخشی بی نظیر است: از داستان و شخصیت پردازی گرفته تا گیم پلی، موسیقی، گرافیک و خلاصه هر چیزی که فکرش را کنید. به بیان ساده تر، RDR 2 یکی از کم نقص ترین بازی هایی است که تا به امروز ساخته شده است؛ آن قدر کم نقص که عرضه اش جان تازه ای به کالبد نیمه جان ژانر وسترن دمید و با فروش 700 میلیون دلاری در سه روز اول انتشار به پرفروش ترین عنوان این ژانر در بین تمامی آثار سینمایی و گیمینگ مبدل شد. این بازی، ارتباط مستقیمی با نسخه اول دارد، و بیشتر المان های گیم پلی آن در این بازی استفاده شده است.
7+

دیدگاهتان را بنویسید

نوشته های مشابه

همچنین ببینید

بستن
بستن